Milletvekili Maaşı Ne Kadar Milletvekili Ne Kadar Alıyor?

Milletvekili Maaşı Ne Kadar Milletvekili Ne Kadar Alıyor

Öncelikle Milletvekili Maaşı konusundan bahsetmeden kimler milletvekili olabilir onlardan bahsedelim. Anayasada bazı kanunlar ve kurallar var bunlardan 76. Maddesine göre 25 yaşını doldurmuş, sicil kaydı temiz olan, en az ilkokul mezunu her Türk milletvekili olabilir. Ülkemizde şuan görev yapmakta olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde 500’den fazla milletvekili bulunmakta. Bu milletvekili seçimleri kafalarına göre değil ülke nüfusuna göre belirlenmektedir.

2019 Milletvekili Maaş Listesi

Yıl           Maaş (TL)            Emekli Milletvekili Maaşı (TL)

2019      20.646   14.715

Peki emekli milletvekili maaşı ne kadardır? Eğer görevinde 2 yıl en az milletvekili olarak görev yapmışsa emekli olabilir, 2019 itibariyle yapılan zamlar, artışlar , kdv oranları ile birlikte 9.590 TL emekli maaşı almaktadırlar. Milletvekili maaşları Cumhurbaşkanı ile bütçe kanunun belirlediği ödeneğin %45 ile yapılır.

Milletvekili Maaşı Hangi Kanunda Düzenlenir?

Milletvekilleri ve bakan maaşları Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine, Yolluk ve Emeklilik Dair Kanun hükmü çerçevesinde belirlenir.Bu Yasanın 1’inci maddesinde; “Türkiye Büyük Halk Meclisi azalarının aylık tahsisatlarının meblağı, azami devlet memurunun almakta olduğu ölçüdür. Azami devlet memuruna ödenenlerden kazanç aidatına tabi olmayanlar bu yasaya göre de kazanç aidatına tabi tutulmaz. Türkiye Büyük Halk Meclisi azalarına bu madde uyarınca hesaplanacak aylık tahsisat meblağının yarısı yolluk olarak ödenir. Bu yolluklar rastgele bir suretle haczedilemez. Eğer henüz öğrenemediğiniz bir konu olursa çekinmeden bizlere yorum olarak yazınız. Editörlerimiz tüm öğrenmek istediklerinizi sizlere cevap olarak gönderecekler.

Ayrıca Bakınız: Votka Fiyatları Şarap Fiyatları Rakı Fiyatları Bira Fiyatları

Milletvekili Maaşı Ne Kadar Milletvekili Ne Kadar Alıyor?
5 (100%) 1 vote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir