Kredi Kartı Numarası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Kartı NumarasıBankalardan almış olduğumuz kredi kartları, Atm’den işlem yapabilmemiz ve pos cihazları üzerinden alışveriş yapabilmemiz açısından önemlidir. Bunun yanı sıra internet üzerinden alışveriş yapabilmek için de kredi kart numarası gereklidir. Ve kredi kartı numarası ayrıca telefon bankacılığı üzerinden işlem yapabilmemiz için de gereklidir.

  Kredi Kartı Numarası Nedir?

Bankalar tarafından size gönderilen kredi kartınızın ön yüzünde yer alan on altı haneli numara sizin kredi kartı numaranızdır. Kredi kartı numaranız size özeldir ve kartınızın ön yüzünde kredi kartı numaranızın yanı sıra isim ve soy isim bilgisi ile kartın son kullanım tarihi gibi bilgiler de yer almaktadır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ve ödeme sistemlerinden olan MasterCard ile Visa konusunda, eğer kredi kartınızın numarası beş ile başlıyor ise MasterCard, eğer dört ile başlıyorsa da Visa desteği sağlamaktadır.

Kredi Kart Numarası Neyi İfade Eder?

  Kredi kartı numarası Visa ya da MasterCard seçeneklerinden hangisi olduğunu belirtmenin yanı sıra kredi kart numaranızın ilk altı rakamı, kredi kartının alınmış olduğu bankayı tanımlamaktadır. Kredi kartınızın ilk altı rakamından sonra gelen dokuz rakam ise bankanızın siz müşterisine vermiş olduğu kredi kartı hesap numarasını ifade etmektedir. Kredi kartı numaranızın son rakamı ise yani onaltıncı rakamı, kredi kartı güvenlik numarası olmaktadır. Bu rakam sayesinde algoritmik yöntemler kullanılarak kartınızın, geçerli olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Kredi kartı numarınızın, beş ile başlaması MasterCard olduğunu ifade eder. Dört ile başlaması Visa, bir ve iki ile başlaması havayolları kartları, üç ile başlaması seyahat ve eğlence sektörü kartlarını ifade eder. Altı ile başlayanlar ticari kartlar ve bankaların kartları, yedi ile başlayan kartlar, petrol sektörü kartları, sekiz ile başlayan kartlar, telekomünikasyon sektörü kartları ifade eder. Ve dokuz ile başlayan kartlar ise ulusal tanımlamaları ifade etmektedir.

Kredi kartı numaranızı güvenliğiniz açısından hiç kimseyle ve hiç bir şekilde paylaşmamalısınız. Çağrı merkezi müşteri temsilcisi dahi telefonda kredi kartı numaranızı paylaşmanızı istese dahi bu bilgiyi paylaşmamalısınız. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde de kredi kartı numarası bilginizi paylaşmamanız gerekmektedir. Bu kart numaranızın kötü niyetli kişilerin eline geçme riski olduğundan dolayı güvenli e ticaret sitelerini tercih etmenizde fayda olacaktır.

AYRICA BAKINIZ: Kredi Kartı Borç Taksitlendirme

Yazımızı puanlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir