Kredi Kartı Limiti Hakkında Merak Edilen Her Şey

Kredi Kartı LimitiKredi kartlarında en çok merak edilen konulardan birisi kredi kartı limiti dir. Bu yazımızda sizler için kredi kartı limitleri hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizinde kredi kartı limiti hakkında merak ettiğiniz konular var ise doğru yerdesiniz demektir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı limiti hesaplanırken birçok konu devreye girmektedir. Ve bunu Banka kartları yanısıra kredi kartları hakkında ki yönetmelik ve kanunlar düzenlemektedir. Kredi kartının ilk defa kullanacak yani ilk kez kredi kartına sahip olacak kişi için gelirinin en fazla iki katı şeklinde kart limiti belirlenmektedir. İlk 2 yıl bu limiti bu şekilde sürerken 2 yılın sonunda ödemelerin düzene girmesi ile beraber gelirinin 4 katına kadar kredi limiti verilebilmektedir. Örnek üzerinden ortalama bir hesap yapacak olursak kişinin gelirinin 2.000 TL olduğunu farz edelim. İlk defa kredi kartı kullanacak biri için limit en fazla 4.000 TL şeklinde belirlenebilmektedir. Bu 2 yıllık sürecin ardından ödemeler düzene girdiğinde limit artırımı yapılabilir ve en fazla gelirin 4 katı olduğu için kredi kartı limiti 8.000 TL olarak belirlenebilmektedir.

Geliri Olmayan Kişilerde Kredi Kartı Limiti Nasıl Hesaplanır?

Geliri olmayan kişilerin ya da gelir tespiti yapılamayan kişilerinde kredi kartı kullanabilmesi adına bankalar bu noktada bir ayrıcalık tanımaktadır. Bu noktada geliri olmayan kişiler için toplamda 1.000 TL kredi kartı limitine sahip kredi kartı verilebilmektedir. Bazı bankalar bu noktada geliri olmayan kişilere kredi kartı imkanı sunmazlar. Lakin çoğunlukla birçok banka standart limitli kredi kartlarını geliri olmayan ya da gelir tespiti gerçekleştirilmeyen kişilere kart vermektedir.

Asgari Ücretle Çalışan Birisi Ne Kadar Limitli Kredi Kartı Alabilir?

Bu yıl için asgari ücret toplamda 1600 liraya tekabül etmektedir. Bu noktada maaşını asgari ücret üzerinden alan birisi için hesaplamalar banka tarafından gerçekleştirilerek 5.000 TL ye kadar kredi kartı limiti imkanı sağlamaktadır. Bu noktada kişinin bir ek geliri var ise ve bu ek geliri belgelendirebiliyor ise limit artırımı da bu şekilde gerçekleştirilerek 7.000 TL ye kadar limit sunulabilir.

Ayrıca Bakınız: Kredi Kartı Numarası 

Yazımızı puanlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir