Kredi Kartı Faiz Hesaplama Nasıl Ve Ne Şekilde Yapılmaktadır?

Kredi Kartı Faiz HesaplamaKredi kartları hayatımızda kurtarıcı bir rol oynasa da bazı zamanlar kartların faizleri canımızı sıkabilir. Bununla birlikte kredi kartı faiz hesaplama işlemlerini yapabilmek oldukça önemli bir konudur. Bu yazımızda sizler için faiz nasıl hesaplanır, gecikme ve akdi faiz oranları nelerdir tüm bu konular hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Eğer sizde faiz hesaplama nasıl yapılır, faizler nelere işarettir merak ediyor iseniz doğru yerdesiniz demektir.

Örnek Kredi Kartı Faiz Hesaplama

Bu durumu en iyi şekilde anlatabilmek adına bir örnek üzerinden gitmek daha doğru olacaktır. Kredi kartı faizi hesaplama işlemi örnek üzerinden gidilecektir. Bu noktada borç ve asgari ödeme tutarlı örnek olarak alınmıştır. Örnek üzerinden kendi borç tutarınızı da rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Kişinin dönem borcunun 1.000 TL olduğunu farz ederek faiz hesaplama işlemine başlayalım. Bu noktada ortalama olarak asgari ödeme tutarı 350 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Kişi bu noktada herhangi bir ödeme gerçekleştirmez ise karşımıza bir faiz tutarı yansıyor ve hesaplama şu şekilde gerçekleştiriliyor.

İlk olarak asgari ödeme tutarı yapılmadığı için bunun üzerinden bir gecikme faizi uygulanıyor. 350 TL ilk olarak faiz oranı olan %2,52 ile çarpılıyor ve 8,82 TL lik bir faiz asgari ödeme tutarı yatırılmadığı için yansıtılıyor. Bununla birlikte asgari ödeme tutarının dışında bir faiz daha karşımıza çıkmaktadır. Buda asgari dışında kalan dönem borcunun faizdir ve akdi faiz uygulanır. 350 TL asgari ödeme tutarının dışında kalan 650 TL ise akdi faiz oranı olan %2.02 ile çarpılır ve akdi faiz 13.13 TL gibi bir tutar çıkar. Gecikme faizi ve akdi faiz toplamı olarak 8.82+13,3 = 21.95 kuruşu denk gelir. ,

Bu tutarda toplam faiz ödemesi olarak belirlenir. Buna ek olarak KKDF ve BSMV vergileri de uygulanarak toplamda 26,34 rakamında bir faiz tutarı karşımıza çıkıyor. Bu da dönem borcuna eklenir ve bir dönemlik faizli borcunuz toplamda 1.000 TL + 26,34 olarak toplanır ve 1026,34 olarak karşımıza çıkar. Kredi kartı faiz hesaplama genel olarak bu şekilde yapılmaktadır ve kendiniz de bu tutarlar üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Kredi Kartı Borcu Öğrenme 

Yazımızı puanlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir