Kent Kart Başvurusu Ve Nasıl Kent Kart Sahibi Olunur?

Kent Kart BaşvurusuÜlkemizde toplu taşımaya yönelik sürekli yenilikler yapılmakta ve bu yeniliklerden birisi de Kent Kart’tır. Kent kart başvurusu yaparak karta sahip olmanız durumunda, şehir içi ulaşım araçlarından olan metrobüs ve otobüs gibi araçlara daha uygun bir fiyatla ve daha rahat bir şekilde binerek toplu taşımadan faydalanabilirsiniz. Öncelikle bir kent kart edinmeli ve edindiğiniz kent karta yükleme yapmalısınız. Ardından kent kartınızı toplu taşımada rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ülkemizde araçların yoğunluğu nedeniyle çoğu kişi, toplu taşıma araçlarını tercih etmekte ve aslında trafik açısından da bu durum fayda sağlamaktadır. İlkokul, orta öğrenim veya üniversite öğrencilerinden, çalışanlar ve devlet görevlileri gibi hemen hemen herkesin mutlaka kullandığı bir kamu alanıdır. Bunun yanısıra, bu toplu taşıma sistemlerinin hem çeşidi hemde miktarının artmasıyla, artık nerdeyse hayatımızın bir parçası oldu.

İşte burada kolaylık sağlayan bir kart var. Kent kartınıza kolaylıkla yükleme yapabilmek adına, kredi kartınız ile kent kart yükleme işlemini, nerede olursanız olun bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir metropolde yaşayan kişinin, işine gitmesi için kullanacağı Metroyu kullanaması, onun işe geç kalması anlamına gelir. Dolayısıyla da özellikle metropoller bu gibi sistemleri geliştirerek, kişilerin bir sorun yaşamaması için çeşitli hizmetler ortaya koymaktadır. Ancak toplu taşıma alanında bu kadar gelişim yaşanmasına karşın Kent Kart hali hazırda belirli bölgelerde uygulanmaktadır.

Toplu taşımada Kent Kart uygulamasının yapıldığı yurt içi bölgeler ise, Adana, Alanya, Antalya, Antakya, Burdur, Bandırma, Çanakkale, Isparta, Edirne, İnegöl, Manisa, Kocaeli, Sivas, Muğla, Yozgat, Mersin, Denizli, Aydın, Cidde, Ereğli, Gaziantep, Ordu, yurt dışında ise Bakü, Medine, Riyad be Kansas City gibi bölgelerde kullanılmaktadır.

  Kent Kart Başvurusu İçin Belge Gereklimi?

 Kent kart başvurusu yapabilmek için hazırlamanız gereken belgeler vardır. Bu belgeler ise, onaylı öğrenim belgesi, bir adet vesikalık fotoğraf ve on Türk Lirası ücreti hazırlayarak, belediyeler ve belediye hizmet binalarına başvurarak kent kart sahibi olabilirsiniz. Ayrıca kent kart, kent kart dolumu yapan bayilerden de satın alınabilir ve bu bayiler ayrıca kent kartınıza bakiye yüklerler. Tüm bunların yanı sıra kent kartın son kullanım süresi ve geçerlilik tarihi gibi durumlar söz konusu olmadığından dolayı kartınızı bir kere aldınızmı sürekli kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Passolig Kart Başvurusu

Kent Kart Başvurusu Ve Nasıl Kent Kart Sahibi Olunur?
5 (100%) 2 votes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir